Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

Günümüzdeki hayat pahalılığından ne kadar tasarruf edersek iyidir. Son dönemlerde tasarruf yapmak oldukça önem kazandı. Tasarruf deyince direkt aklımıza elektrik, su gibi her yerde kullandığımız ürünler gelmektedir. Fakat gerekli kontrolleri ve önlemleri almadan da tasarruf yapamayız. 

Nasıl Elektrik Tasarrufu Yapabiliriz?  Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Elektrik tasarrufu, enerji tasarrufu sağlamak amacıyla bir yapının elektrik sistemlerinin düzenlenmesi ve yenilenmesidir. Elektrik tasarrufu, bir yapının elektrik maliyetlerini azaltır ve aynı zamanda doğal kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Elektrik tasarrufu, bir yapının enerji ihtiyacının doğru bir şekilde karşılanmasını hedefleyen bir yöntemdir.

Elektrik tasarrufu yapılırken, bir yapının elektrik sistemlerinin düzenlenmesi ve yenilenmesi önemlidir. Bu, yapının elektrik sistemlerinin daha verimli hale getirilmesi anlamına gelir. Örneğin, bir yapının elektrik sisteminde kullanılan aydınlatma cihazlarının enerji verimliliği yüksek olanlarla değiştirilerek tasarruf sağlanabilir. Ayrıca, bir yapının ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji verimliliği de yükseltilerek tasarruf sağlanabilir.

Elektrik tasarrufu yapılırken
, bir yapının elektrik sistemlerinin kontrol edilmesi de önemlidir. Örneğin, bir yapıda kullanılmayan elektrik cihazlarının prizlerinden çekilmesi tasarruf sağlar. Ayrıca, bir yapıda kullanılan elektrik cihazlarının enerji tasarruflu modelleri tercih edilerek tasarruf sağlanabilir.

Bir yapının elektrik sistemlerinin kontrol edilmesi sadece kullanılmayan cihazların prizlerinden çekilmesiyle sınırlı değildir. Örneğin, bir yapıda kullanılan elektrik cihazlarının enerji tasarruflu modelleri tercih edilerek tasarruf sağlanabilir. Bu cihazlar, enerji tasarruflu lambalar, enerji tasarruflu buzdolapları, enerji tasarruflu çamaşır makinaları gibi cihazları da enerji sınıfları çok önemlidir.

Birçok bahçe ürünün güneş enerjili alternatifleri mevcuttur. Elektrikli bahçe veya balkon aydınlatması yerine güneş enerjili, solar bir şekilde mevcuttur. Onları kullanmayı tercih ederek ciddi anlamda elektrik tasarrufu sağlamak mümkün olucaktır.

Elektrik Tasarruf Saatleri

Saatlere göre elektrik fiyatları:

  • Gündüz (06:00-17:00) - 1.37 TL
  • Akşam (17:00-22:00) - 2.15 TL
  • Gece (22:00-06:00) - 0.74 TL


Lütfen çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi gibi çok elektrik tüketen aletleri gece 22.00'dan sonra çalıştırın. Bu saatlere dikkat ederek ve makalemizde elektrik tasarrufu ile ilgili tavsiyeleri uygularsanız elektrik 
faturanızın düştüğünü göreceksiz.

2.1.2023

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.